Ulti Clocks content

Події

Робоча нарада по узагальненню інформаційно-аналітичних матеріалів проекту «Проєвропейська свідомість сільських громад – шлях реформування країни»

20 грудня 2017 року у Києві відбулась робоча нарада – засідання експертів  в рамках реалізації проекту «Проєвропейська свідомість сільських громад – шлях реформування країни». Громадська організація «Всеукраїнська Демократична дія» здійснює даний проект за підтримки Інституту економічних досліджень та політичних консультацій і «Європейської правди» в рамках реалізації проекту «Просування реформ в регіони», який фінансується Європейським Союзом.

Протягом вересня – листопада 2017 року відбулись тренінги для представників Миколаївської, Херсонської, Запорізької областей за участі фермерів, активістів сільських громад, що проживають у даних областях, а також журналістів місцевих ЗМІ, представників органів державної влади.
Під час робочої наради було обговорено процес реалізації проекту, проаналізовано анкети та опитувальники, які заповнювали учасники проекту та надали свої пропозиції, акцентуючи  необхідність отримання інформації щодо цілого ряду аспектів сільськогосподарської тематики, пов’язаної як з реалізацією Угоди про асоціацію України з ЄС, так і з загальними державними сільськогосподарськими реформами.

Учасники запропонували включити до збірника, запланованого до публікації в рамках проекту, цілий ряд інформативно-аналітичних статей актуальних напрямків. Зокрема щодо розвитку фермерства, розвитку кооперації фермерських господарств, досвід ЄС щодо цього, запровадження європейських стандартів якості та безпеки сільськогосподарської продукції, розвитку біоенергетики та енергетичних кооперативів, адвокація відповідної законодавчої бази, а також розвиток сільського та зеленого  туризму.

Враховуючи, що цільовою аудиторією публікації є фермери, власники малих і мікро-господарств, малий і дрібний бізнес, сільські громади, активісти об’єднаних територіальних громад (ОТГ), важливо надати для них практичні рекомендації.

Важливою є тема земельних відносин, розвиток кооперації через впровадження відповідного законодавства. Також крізь призму Угоди про асоціацію України з ЄС ми вбачаємо підтримку фермерства через матрицю свідомості європейських громад на українські громади. А це є власне світоглядні напрямки розвитку українських сільських територій, які полягають у розвитку сільського фермерства. Адже на сьогодні діє Закон про фермерство 1992 року, який не відповідає сучасним потребам. Вкрай необхідний Земельний Кодекс. Важливо щоб законодавство сприяло трансформації особистих селянських господарств (ОСГ) у повноцінних фермерів. Адже наступний корок – це селянське фермерське господарство (СФГ).

А вже на основі селянських фермерських господарств можливий успішний розвиток кооперації. Кооперація – це напрямок розвитку фермерських господарств, щоб додана вартість залишилися на селі. Важко подолати недовіру між селянами до спільної діяльності, проте більш успішним кооператив може бути у фермерів. Фермер – приватний господар і це основа самозайнятості та підходу до кооперації на основі вироблення довіри. Також фермерство сьогодні – це основа енергонезалежних громад.

У Європейському Союзі за багато років вже усталені відповідні структури та регулююче законодавство, яких в Україні ще нема. Необхідно працювати на створення таких усталених структур. Бачення українських експертів - утвердження фермерського устрою сільського господарства – базова умова розвитку сільських територій. Також необхідна відповідна кореляція адміністративного устрою ОТГ та розробка рекомендацій для створення такого нормативно-правового забезпечення. Експертам та практикам важливо розробити основи менеджменту для сільськогосподарського підприємства, рекомендувати механізми створення  місцевих підприємств. Знання цих основ сприятиме виробленню лідерських якостей у фермерів.

Одним із напрямків є біоенергетика для сільських територій, зокрема розвиток сільського господарства через впровадження біоенергетики. Адже біоенергетика є альтернативною енергетичною складовою розвитку сільського господарства і для цього важливим є культивація енергетичних культур. Створення енергетичних кооперативів сприятиме енергонезалежності ОТГ.

Ще одним напрямком, який успішно розвивається сьогодні в Україні є сільський туризм та зелений туризм. Необхідні відповідні зміни в законах та нові стандарти сільського та зеленого  туризму. В цьому контексті є актуальним і вирощування органічних продуктів.

Власне синергія розвитку фермерства та кооперативів сприятиме вирішенню екологічних проблем та всебічному розвитку сільських територій.
Всі учасники засідання прийшли до висновку, що запланована нами публікація буде сприяти адвокації необхідних сільським громадам законів та нормативних актів, просуватиме ідеї фермерства в Україні та сприятиме реформуванню країни відповідно до Угоди про асоціацію України з ЄС.

 

Сторінка 2 з 14

 

© “Демократична дія” - всеукраїнська громадська організація — всі права захищені